Staň sa ekologickým hrdinom

Zaujímate sa o ekológiu, životné prostredie ale nie ste experti? Potrebovali by ste sa vo svojich vedomostiach a aktivitách pohnúť ďalej ale neviete ako? Možno práve pre Vás je vhodná nová aplikácia EcoHero. A dokonca je vyvinutá na Slovensku.

Čím skôr sa  začneme správať zodpovednejšie, tým skôr môžeme pomôcť zlepšiť životné prostredie a bude sa nám žiť lepšie už len s pocitom že preto niečo robíme. 

O APLIKÁCII ECOHERO 

 • EcoHero je aplikácia z environmentálnej a ekologickej oblasti
 • Bola spustená v roku 2020
 •  Vyvinutá je na Slovensku a to konkrétne  tvorcami Petrom Nemečkayom a Martinom Miklášom, ktorí sa inšpirovali kontroverzným dokumentárnym filmom Cowspiracy
 • Je preložená do 6 jazykov v 95 krajinách sveta
 • Alikácia je momentálne dostupná pre zariadenia s iOS, verzia pre Android je zatial v príprave a mala by byť spustená už v roku 2021
 •  Spracovanie aplikácie je vizuálne jednoduché, intuitívne a prehľadné
 • Je dostupná bezplatne s reklamami, ale je tu aj možnosť mesačného členského
https://ecohero.app/

OCENENIE APPLE APLIKÁCIA DŇA

Apple vo svojom App Store každý deň vyberá aplikácie, ktorá si podľa jeho hodnotení vyslúži titul Aplikácia dňa. Apple vyberá zaujímavé, dizajnové a kreativne aplikácie a týmto získaným titulom sa aplikácia môže značne zviditeľniť.

Prednedávnom tento úspech dosiahla aj slovenská eko aplikácia EcoHero, tak si ďalej povieme ako funguje a čím ten Apple zaujala.

AKO APLIKÁCIA FUNGUJE

Každý z nás základy ako žiť udržateľne ovláda – separovať, menej nakupovať, produkovať menej emisií, obmedziť používanie plastov atď. Málokto to však reálne robí alebo robí dlhodobo.

Práve s tým ako nepoľaviť a neprestať by mohla pomôcť táto aplikácia.

V aplikácii budete mať totiž kompletný prehľad a sumár Vašich eko aktivít a to Vám vie dodať entuziazmus a motiváciu.

V EcoHero si može používateľ zaznamenáva svoje ekologické aktivity:

 •  použitie verejnej dopravy, 
 • používanie eko hrnčeka na kávu,
 • obmedzenie konzumácie mäsa, 
 • šetrenie vody
 • nákup v second hande
 • znižovanie spotreby plastov
 • používanie lokálnych produktov atď.

Následne si svoje aktivity môžete trackovať, dosiahnuté zmeny sa Vám graficky znázornia a aplikácia aj vyhodnotí aký veľký ekologický dopad/prínos jednotlivé aktivity majú. Ak napríklad použijete svoje nádoby na nákup potravín automaticky sa Vám ukáže zníženie plastu.

Týmto sposobom aspoň uvidíte nakoľko Vaše drobné každodenné zmeny môžu ovplyvniť životné prostredie. Napríklad sa dozviete, že 5 km na bicykli a 5 km autom vytvorí rozdiel 1 kg CO₂ menej a podobne.

https://ecohero.app/

ECO HERO VÝZVY

Keď si otvoríte aplikáciu v App store tvorcovia pripravili pár “eko výziev” , ktoré vlastne tvoria základ udržateľného spravania a mal by sa nimi riadiť každý užívateľ aplikácie alebo teda ja každý bežný človek, ktorý dbá na životné prostredie:

 1. TRACKUJTE SVOJE EKO AKTIVITY a ZISTITE SVOJ POZITÍVNY DOPAD NA PLANÉTU

Tento bod sme si už predstavili vyššie v článku, ide o zaznamenávanie aktivít a sledovanie výstupov. Aplikácia Vás ešte navyše upozorní aj na eko dni tzv. Deň bez auta, Deň bez plastov, prípadne Dni vegánskej stravy

 1. NAUČTE SA ŽIŤ UDRŽATEĽNEJŠIE

Používaním tejto aplikácie sa naučíte aj ďalšie zaujímavosti a rozšírite si vedomosti v sekcii „Vedeli ste?“ a „Zaujímavé fakty“.

 1. INŠPIRUJTE OSTATNÝCH

Priamo v aplikácii môžete svoje pokroky zdielať s inými užívateľmi a tak sa navzájom motivovať, vaši sledovatelia ich vidia priamo na Vašom profile a daju sa zdielať aj ďalej a to na Facebook, Instagram alebo Twitter.

EcoHero má aj sociálny rozmer. Vďaka oceneniu aplikácia dňa sa o nej dozvedelo množstvo ľudí a zoznámite sa tak s ľuďmi z celého sveta.

 1. STRAVUJTE SA ZELENŠIE

Zapojte so do týždenných vegánskych alebo vegetariánsky výziev a zistíte rozdiely v ich ekologickej stope oproti mäsovým jedlám. Rozdiely uvidíte v množstve spotrebovanej vody, energie a CO2 na jednu porciu.

 1. ZNÍŽTE PLASTOVÝ ODPAD

Používajte recyklovateľné obaly alebo znovupoužiteľné nádoby na svoje nákupy a trackujte si dopad na množstvo plastov.

 1. CESTUJTE EKOLOGICKY

Znižujte svoju uhlíkovú stopu využívaním ekologických spôsobov dopravy  – verejná doprava, bicykel, kolobezka.

Vyskúšajte aplikáciu a prispejete tak k lepšiemu životu a ekológii.