Bratislava a jej ulice vo filme: kde sa nakrúcali známe filmy a seriály?

Filmári a herci sa nespoliehajú len na filmové ateliéry. Teda určite nie na Slovensku, kde jediné poriadne ateliéry sprivatizovali a rozsekali na márne kúsky. Využívať reálne miesta a ulice je celkom bežné a pri niektorých filmoch doslova nevyhnutné. Môže sa však ľahko stať, že sa do záberov dostanú skutočné miesta, ktoré poznáte a vo filme ľahko identifikujete. Iné môže filmová ilúzia ukryť tak dokonale, že nespoznáte ani také miesto, ktoré poznáte ako vlastnú dlaň. V Bratislave majú filmári na ružiach ustlané. Ponúka dobové ulice, zničené sídliská, aj pekné rodinné bývanie. Ak do nej zahŕňame aj okrajové časti mesta ako Raču a Vajnory, Záhorská Bystrica, prípadne Devínsku Novú Ves, ponúkne aj lokality podobajúce sa na vidiek. A to filmári využili už neraz.

Bratislava vo filmoch

V Bratislave sa toho nakrúcalo naozaj veľa. Kniha Filmové miesta, ktorá vychádza v novembri 2021, prináša pohľad na pestrý filmový výber a miesta, kde sa nakrúcali jednotlivé kúsky. AJ Bratislava je potom v takomto prípade zaujímavá tým, čo všetko tu vznikalo a stále nebude vymenované všetko podstatné.

 

Aj taký francúzsky film Bel Ami, ktorý sa odohráva v Paríži, si vystačil čisto s Ventúrskou a Kapitulskou ulicou, okolím Dómu sv. Martina a centrom v okolí Námestia SNP.

 

Kniha o tomto filme uvádza niekoľko zaujímavostí, no tou najzásadnejšou je, že sa slovensko-francúzskemu tímu filmárov podarilo veľmi dôkladne vytvoriť dojem dobového Paríža  v modernej Bratislave a ani francúzsky divák nič nespozná. Novší film Kandidát sa nakrúcal od Petržalky po Štúrovu ulicu na množstve miestach. Červený Kapitán napríklad od Špitálskej po Nový Most SNP. Primaciálny palác a iné miesta sú súčasťou amerického Mierotvorcu (Peacemaker).

 

Foto: Istropolis, autor: TG

 

Nie je azda niekto na Slovensku, čo by nepoznal slávny film Fontána pre Zuzanu.

 

Fontána z tohto filmu je dodnes vo vnútrobloku v blízkosti zastávky Saleziáni. Nie je to odtiaľto ďaleko k pavučinami zplného Istropolisu. Nakrúcali sa pri ňom krátke scény pre americký akčný film o tajnej ruskej agentke s názvom Červená volavka (Red Sparrow).

 

Tá vyrazila aj do budovy Slovenského rozhlasu, známej ako obrátená pyramída. Jej interiér predstavoval budovu v Moskve. Napríklad Prior na Kamennom námestí je súčasťou filmov Utekajme, už ide, seriálovej Bambuľky, aj ďalších kúskov z osemdesiatych rokov. Konkrétne ulice v Petržalke a trhovisko Miletičova sú ďalšími miestami z filmu Utekajte, už ide.  Kniha jeden z prvých filmov z Bratislavy uvádza aj známy športovo naladený Skalní v offsajde.

 

Tu sa objavuje Bratislava a jednotlivé filmové lokality od štadióna na Tehelnom poli a Novej Doby, cez Krížnu, až po nemocnicu pri Americkom námestí.

 

V knihe sa tiež spomínajú rôzne ďalšie diela, pričom za zmienku stoja aj niektoré seriály. Gro knihy však tvorí pohľad na filmovú tvorbu vznikajúcu prevažne v ostatných regiónoch, na hradoch, v priestoroch zámkov a kaštieľov a v prírodných lokalitách.

Seriály, ktoré vznikali v Bratislave

Väčšina seriálov sa spolieha na ateliéry a štúdiá. V nich sa vytvára dojem miestností cez kulisy. Knižné Filmové miesta vysvetľujú, že mnoho seriálov skrátka dokážu vytvoriť na jednom mieste zmenou stien a okná pritom neukazujú výhľad von, ale matné svetlo, alebo osvetlený plagát.

 

Tak vznikali Divoké Kone, Búrlivé víno, či Oteckovia. Až na exteriéry. Autoškola aj Oteckovia vznikali pri exteriérových scénach v Devínskej Novej Vsi.

 

Taká JOJkárska ZOO zase v areáli bratislavskej ZOO. Komisár Rex s Jurajom Bačom nás previedol mnohými ulicami mesta v Starom meste, aj v nove časti. Fanúšikovia reklamou prešpikovaného nekončiaceho seriálu, ktorý však nakoniec skončil, s názvom Panelák, si budú pamätať Geologickú ulicu. Aj o nej kniha prináša malé zistenia. Naozaj existuje v Podunajských Biskupiciach a nachádza sa tu podobný panelák, no naozaj len podobný.

 

Ak sa spýtate miestnych, odmietnu, že by vôbec niekedy videli nejakého filmára pred panelákom. Adresa bola len prepožičaná, aby vôbec nejaká existovala.

 

(titulná fotka: Primaciálny palác: dejisko niekoľkých filmov, medzi nimi aj Mierotvorca (Peacemaker), foto: TG)