Ako sa žije ľuďom v mestách? ako sa žije Vám? Nie je mesto ako mesto a každé miesto či mesto Vám ponúka iné benefity. Ale ako si vybrať to správne pre život? Záleží na tom, čo sú Vaše priority. Ako je to na Slovensku a čím sa môžeme inšpirovať od iných miest sa dočítate v našom článku.
Ako sa žije ľuďom v mestách? ako sa žije Vám? Nie je mesto ako mesto a každé miesto či mesto Vám ponúka iné benefity. Ale ako si vybrať to správne pre život? Záleží na tom, čo sú Vaše priority. Ako je to na Slovensku a čím sa môžeme inšpirovať od iných miest sa dočítate v našom článku.
ČO HOVORIA PRIESKUMY
Veľa odpovedí na naše otázky prináša správa Európskej komisie o kvalite života v európskych mestách 2020. Tento prieskum sa odohral počas 18.ročníka Európskeho týždňa regiónov a miest.
Uskutočnilo sa neskutočných 58 100 rozhovorov v 83 mestách ukazujú. Výsledok je pozitívny, pretože až 9 z 10 ľudí bolo v roku 2019 spokojných so životom v ich meste.
Približne 40% populácie EÚ žije v mestách. Na mestá – hlavné tie veľké a hlavné je vyvíjaný obrovský tlak na zabezpečenie kvality života, bezpečnosti a iných podmienok v každej dobe nielen v súčasnosti počas pandémie COVID – 19.
Európska komisia si dala za cieľ pravidelne monitorovať výzvy a riešenia, ktoré ovplyvňujú kvalitu života v európskych mestách. Tento špecializovaný prieskum sa týka hlavných miest a ďalších veľkých miest v EÚ a zameriava sa na kvalitu života.
Najdôležitejšími aspektmi, ktoré sa posudzujú sú:
- bývanie v meste
- školstvo
- čistota mesta
- pracovné miesta
- verejná doprava
- znečistenie životného prostredia
- verejná správa
- zelené plochy
- bezpečnosť
- inklúzia a sociálne začlenenie – hlavne u cudzincov a LGBT komunity
V tejto správe sa dozviete aj veľa zaujímavostí a možno prehodnotíte aj svoj názor.
Ako príklad môžeme uviesť , že v menších mestách sa ľudia cítia bezpečnejšie ale na druhej strane nemajú až taký priaznivý vzťah k prisťahovalcom.
Vo väčších mestách sú ľudia spokojnejší s verejnou dopravou ale aj tu viac inklinujú k pravidelnosti odhliadnuc od ceny.

NOVINKY:
- zaradenie do správy sociálna inklúzia – prisťahovalci /7% viac v mestách ako inde / a LGBTI komunita /14% viac v mestách ako inde/.
- interaktívne a pavučinové mapy – ľudia môžu zvoliť otázky, ktoré chcú vidieť na mape, a zvoliť, pre ktoré mesto chcú vidieť prehľad toho, ako porovnáva priemerné mesto s najlepším a najhorším mestom v prieskume
- dostupné grafy a dáta
AKO JE TO V EÚ
V rebríčkoch vedú hlavné mestá ako Mníchov, Zurich, Kodaň, Viedeň, Helsinki, Amsterdam, Luxembourg , Ženeva a podobne. Závisí to od toho na aký aspekt sa pozeráme.
AKO JE TO NA SLOVENSKU
Z dlhodobého hľadiska kvalita života vo východoeurópskych mestách sa z roka na rok zlepšuje a má pozitívny trend.
Prieskum sa robil aj v našich dvoch najväčších mestách – Bratislava a Košice.
Do prieskumu sa podľa údajov zapojilo 1400 respondentov a hlavným a najzaujímavejším výsledkom sú nasledovné údaje:
- so životom v hlavnom meste Bratislava je spokojných 92,5% obyvateľov
- so životom v Košiciach je to viac a to 94,5% opýtaných
- medzi silné stránky patrí hlavne kultúra, množstvo pracovných príležitostí a verejná doprava
- slabými stránkami sú hlavne čistota miest, ceny bývania a dostupnosť zdravotných služieb
Táto štatistika ako aj mnohé iné vytvárajú zároveň aj priestor na zlepšenie.

ČÍM SA MOŽE BRATISLAVA INŠPIROVAŤ
Bratislava ako hlavné mesto Slovenska v srdci Európy v niektorých oblastiach života exceluje, v niektorých napreduje a v ďalších zaostáva.
Úrovňou života je však pozadu v porovnaní s hlavnými mestami okolitých štátov ako napríklad Praha, Budapešť alebo Viedeň.
Inšpirovať by sme sa mali hlavne v týchto oblastiach:
- zlepšenie infraštruktúry
- plynulá doprava – ľahké a pohodlné cesty a napojenie sa na obchvaty prípadne an hromadnú dopravu
- hľadanie ekologických riešení pre mesto
- väčší dôraz a nároky na poskytovanie zdravotnej starostlivosti
- vytvoriť priestor a príležitosti na aktívne trávenie voľného času v meste
- zlepšenie kultúrneho života
- dbanie o pamiatky a a podpora turizmu
- prístup k urbanizmu a verejným priestorom pre verejnosť
- zapájanie ľudí do iniciatív mesta
Týchto krokov by sa dalo vymenovať neskutočne veľa. Otázkou sa zaoberala aj konferencia Urbansummit.
URBANSUMMIT
Urbansummit je/bol festival o Bratislave. Organizovali sa už 2 ročníky a boli úspešné. Momentálne to pandemická situácia minulý rok aj tento rok nedovoľuje. Festival je určený pre všetkých obyvateľov Bratislavy, aktívnych ľudí a samosprávu.
Cieľom mestského festivalu bolo vytvoriť priestor na odbornú diskusiu o rozvoji Bratislavy a pomenovať kľúčové problémy, výzvy a možné riešenia pre mesto.
Medzi hlavné témy patrili najmä:
- výstavba a vzťahy a dohody s developermi
- doprava
- marketing mesta a cestovných ruch
- kultúra a zapojenie verejnosti
- životné prostredie
Diskutované boli aj pálčivé témy materských škôl a celkovo situácie v školstve, téma riadenia samospráv a jej technické zabezpečenie a digitalizácia a financovanie ako aj budúcnosť tzv. brownfieldov /nevyužívaných priemyselných areáloch či iných potenciálnych pozemkoch/.
Výsledkom podujatia boli boli odborne spracované tzv. “Návrhy pre Bratislavu” – ide o zhrnutie všetkých nápadov, podnetov, tipov, ktorých vnímaním a dlhodobým plánovaním môžeme prispieť ku kvalite života v Bratislave.
Veľmi sa tešíme, že vznikajú takéto iniciatívy a našou ďalšou témou bude projekt BRATISLAVA ROZUMNÉ MESTO 2030.
Foto: Unsplash