Tipy, kde v Bratislave a jej okolí ísť do prírody, aby ste zabudli na ruch veľkomesta

Nice clouds over old branch of Danube river, Bodiky, Slovakia. Summer sunset light. Green bushes reflected in water surface.

Hlavné mesto je posledné roky známe masívnou výstavbou. Čoraz viac zelene ustupuje novým bytovkám, administratívnym budovám, komplexom aj vysokým mrakodrapom. Kde ale zájsť, ak si chcete od typickej mestskej scenérie oddýchnuť? Pripravili sme 6 tipov na miesta, ktoré stoja za vašu návštevu.

Devínska kobyla

Začneme hneď na najvyššom bode mesta, na Devínskej kobyle. Jej vrchol sa nachádza v nadmorskej výške 514 metrov nad morom, čo by ste určite nepovedali. Len nedávno tu vyrástla dizajnovo unikátna rozhľadňa, ktorá ponúka skvelý výhľad.

Do oblasti sa dá dostať z viacerých smerov, či už z Devínskej Novej Vsi, Dúbravky, Dlhých dielov alebo priamo z Devína. Veľmi bohatá sieť turistických chodníkov a vstupných brán otvára priam nekonečné možnosti na vychádzku alebo cyklistiku. Navyše, v zimnom období tu zvykne napadnúť dostatok snehu pre populárne bežkovanie.

Spomínaná rozhľadňa má futuristický tvar a ak fúka, môžete mať miestami pocit závrate. Výhľad na okolie, vrátane susedného Rakúska, však stojí za to!

Líščie údolie a park SNP

Ak je niečo, s výnimkou známej Petržalky, považované za panelákovú a betónovú džungľu, určite je to Karlova Ves. No priamo uprostred nej vedie oáza zelene, Líščie údolie, ktoré je tvorené asfaltkou bez prítomnosti áut, čo je unikátna príležitosť na šport.

Pokiaľ vám nestačí bežná zeleň v domácnosti, potom práve park SNP, ktorý je súčasťou Líščieho údolia, ponúka skvelé možnosti, ako vidieť prírodu v plnej kráse.

Na jednej strane na vás pozerá hustý les, na druhej krásna lúka. K dispozícii máte workout pomôcky aj umelú lezeckú stenu, kvalitný chodník je zas pozvánkou na korčuľovanie a bicyklovanie. S priateľmi môžete opekať na ohnisku.

Horský park

V srdci centra mesta, ako súčasť mestskej časti Staré Mesto, viete načerpať sily a oddýchnuť si od ruchu Bratislavy v pozostatkoch malokarpatských lesov. Neveríte?

Ak ste to doteraz neuhádli, hovoríme o Horskom parku. Miesto, ktoré je v poslednom období známe ako doplnok prechádzky vo vilovej štvrti, je pritom unikátnou a dostupnou voľbou bez ohľadu na to, aký je deň v týždni alebo aké je aktuálne počasie.

Park ponúka spleť lesných chodníčkov, veľmi hustý les s košatými stromami a skvelú symbiózu zelene s možnosťami hrania sa pre deti a občerstvenia pre dospelých. Pre bežcov je to ideálne miesto na tréning, najmä z dôvodu výškového prevýšenia terénu. V Horskom parku ale zvládnu bez problémov vychádzku aj seniori.

Sandberg

Presuňme sa teraz na protipól mestského života v Bratislave, konkrétne do oblasti zvanej Sandberg. Ide o unikát, ktorý by ste v strednej Európe v blízkosti rušného centra hľadali naozaj márne, navyše, ak má históriu starú niekoľko tisíc rokov.

Ako hovorí aj názov tejto lokality, dominuje jej piesok. Z geologického a geografického pohľadu ide o pozostatky pravekého mora v spojení s fosíliami a piesočnatými stenami, ktoré dodnes ukrývajú zaujímavé prírodné pozostatky z minulosti.

Miesto nájdete priamo nad Devínskou Novou Vsou a je dobre dostupné aj autom. Vďaka výhľadom na rieku Morava je ideálne na romantickú prechádzku.

Kameňolomy pri Marianke

Marianka je miesto, o ktorom by ste asi nepovedali, že tu nájdete kameňolom. Ak ste o tom netušili, tak potom práve tento tip vám vyčarí úsmev na tvári.

Mariánske kameňolomy sa nachádzajú na okraji obce Marianka a vedie k nim asfaltová cesta. Prejsť sa môžete aj po žltej alebo modrej turistickej značke a na výber máte vychádzku po malom alebo veľkom kameňolome. V tom malom nájdete malebné jazierko na jeho dne, z toho veľkého si zas užijete čarovný výhľad na Malé Karpaty.

Zaujímavosťou je, že súčasťou kameňolomov sú aj zvyšky hradiska v lesnom teréne. Ide o valy pochádzajúce z obdobia 1000 rokov pred Kristom, ktoré boli súčasťou Velatického hradiska. Z nich môžete dovidieť aj na zrúcaninu hradu Pajštún.

Sad Janka Kráľa

Našim posledným tipom je dobre známy Sad Janka Kráľa, ktorý nájdete tam, kde vždy: na brehu Dunaja z petržalskej strany medzi mostom SNP a Starým Mostom. Asi každý, kto v Bratislave žije alebo žil, v tomto parku už aspoň raz bol.

Jeho popularita je daná jednak dobrou dostupnosťou MHD aj pešo, ale tiež tým, že ide o jeden z mála rozľahlých zelených kúskov v blízkosti centra mesta.

Park je pekný po celý rok bez ohľadu na ročné obdobie a čo je dôležité, je natoľko rozľahlý, že v jeho strede naozaj zabudnete, že sa nachádzate v Bratislave. Vhodný je na vychádzky aj na športovanie, najmä priaznivci cyklistiky si tu prídu na svoje!