Parky a lesy v Bratislave

Slová ako intravilán a extravilán sú posledný rok veľmi často skloňované vo všetkých médiách ako aj bežných rozhovoroch. Ešte asi nikdy sme nezažili taký dopyt po prírode v Bratislave a jej okolí. Ako sa hovorí “človek mieni, život mení” , preto väčšina ľudí momentálne vyhľadáva prírodné miesta.

Slová ako intravilán a extravilán sú posledný rok veľmi často skloňované vo všetkých médiách ako aj bežných rozhovoroch. Ešte asi nikdy sme nezažili taký dopyt po prírode v Bratislave a jej okolí. Ako sa hovorí “človek mieni, život mení” , preto väčšina ľudí momentálne vyhľadáva prírodné miesta. 

Bratislava ponúka hneď niekoľko možností, ktoré veľmi dobre poznáte, ale niektoré môžu byť pre Vás nové, nepoznané, či dávno zabudnuté.

V tomto článku Vám spravíme krátky prehľad parkov a lesov v Bratislave a v závere odhalíme aj tie menej známe.

PARKY V BRATISLAVE

Pokiaľ hľadáte miesto kde sa dá poprechádzať, prípadne sadnúť na lavičku, na udržiavanej tráve spraviť piknik, vypustiť deti a prípadne si aj kúpiť cestou nejaku kávičku vyberte si niektorý z týchto parkov:

Je to najstarší verejný park v strednej Európe a jeden z najstarších stredoeurópskych parkov. Nachádza sa v bratislavskej Petržalke medzi Starým a Novým mostom. Má rozlohu 42 ha. Najväčšou výhodou je jeho poloha – máte odtiaľ všade blízko či už do Auparku, Eurovei, Starého mesta alebo na Tyršovo námestie.

Zaujímavosťou je plán Petržalky odkúpiť bývalý erotický klub v strede parku a prerobiť ho aby slúžil návštevníkom, zároveň je v pláne aj kompletná prerábka verejných záchodov.

Nachádza sa priamo v centre mesta  za Prezidentským palácom. Treba si dať však pozor – má svoje otváracie hodiny v závislosti od ročného obdobia, čo je však výhodou lebo po nociach sa tam nerobí neporiadok a park je udržiavaný. Nachádza sa tam aj fontána a malé ihrisko, príjemné miesto napríklad na obed s kolegami počas pracovného dňa.

Najobľúbenejší bratislavský park je vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. Nachádza sa v srdci Bratislavy v starom meste. Je to miesto konania mnohých zaujímavých podujatí v rámci Kultúrneho leta – divadelné predstavenia, letná čitáreň, tvorivé dielne, predajné trhy, svadby a svadobné fotenia, prednášky a koncerty. V areáli nájdete detské ihrisko, možnosť občerstvenia a posedenia pri káve v Domčeku Medická ako aj fontánu alebo verejné záchody. V blízkosti funguje pravidelný street food.

Botanická záhrada je vedecko-pedagogickým pracoviskom Univerzity Komenského. Nájdete tu slenikové aj vonkajšie rastliny a naučíte sa niečo o flóre pri príjemnej prechádzke. V Botanickej záhrade sa platí vstupné a je otvorená od apríla do októbra.

Nachádza sa v areáli Vodárenského múzea v blízkosti Karloveského ramena. Je to skvelé miesto pre rodiny s deťmi, vďaka veľkej oplotenej ploche, veľkému ihrisku ako aj fontáne. V letných mesiacoch sa deti zvyknú hrať a kúpať vo fontáne. Ak Vás omrzí areál viete si spríjemniť výlet prechádzkou pri Karloveskom ramene. Priamo v areáli nie je občerstvenie ale kľudne môžete zájsť do neďalekej kaviarne Lodenica Caffe alebo najesť sa do Kontajneru Riviera. Jediné čo hodnotíme nedostatočne je parkovanie v tejto lokalite.

 • Rusovský park

Časť intravilánu Rusoviec  je aj Gerulata – časť opevnenia Limes Romanus na mape Rímskej ríše. V areáli sa nachádza Rusovský kaštieľ , celý park prešiel obnovou a je pravidelne udržiavaný. Nájdete tu aj náučný chodník, veľké platany  či množstvo gaštanov v jesennom období.

 • Park SNP

Park sa nachádza v Líščom údolí v Karlovej Vsi. Je to ideálne miesto, kde sa naučíte bicyklovať, korčulovať, kolobežkovať. Je tu totižto dlhá a široká betónová cesta po ktorej nechodia autá. Park ponúka aj pár hojdačiek, altánky, ohniská na opekanie. Viete sa odtiaľto dostať aj do neďalekého lesa.

LESY V BRATISLAVE

Ak máte radšej  lesné cestičky, stromy, machy, zákutia – ideálne budú pre Vás lesy a lesoparky, ktoré ponúkajú v okolí Bratislavy hlavne Malé Karpaty 

 • Železná studnička

Asi najznámejší les priamo v Bratislave je Železná Studnička – je to ideálne spojenie parku a lesa. Dostupnosť je pre každého či už MHD alebo autom.

Nájdete tu Partizánsku lúku, veľa ihrísk, krásne rybníky a potôčik kde je železitá voda podľa ktorej vznikol aj názov.

Je to populárne miesto aj na opekačky – množstvo predpripravených altánkov a pahrebísk.

Kedysi tu boli aj kúpele, kúpalisko alebo v amfiteátri sa organizovali rôzne podujatia. V súčasnosti sa tu uskutočňujú najmä bežecké preteky.

Od roku 2005 premáva lanovka na Kamzík. Z turistických chodníkov sú obľúbené tie na Kolibu či do Lamača.

Nájdete tu aj pár bufetov. Veľkú popularitu si získal bufet Kontajner Železná Studnička, ktorý aj v zimných mesiacoch organizoval varenie gulášu či mal postavený živý betlehem pre detičky.

 • Koliba/Kamzík

Po Železnej Studničke ďalšia vychytená lokalita pre bratislavčanov je Koliba, vždy keď čo i len trošku nasneží všetci sú tam. Drevená rozhľadňa s výškou 15 m. ponúka jedinečný výhľad na Bratislavu. K veži sa dostanete po modrej značke z Koliby. 

Turistickými chodníčkami či lanovkou sa dostane ľahko aj na Železnú Studničku.

Na Kolibe nájdete aj množstvo stánkov s občerstvením, lezeckú dráhu, bobovú dráhu, ihrisko a cvičisko.

Kúsok takmer nedotknutej prírody v centre Bratislavy? Nonsens? Horský park je v podstate pôvodným lesom a nie umelo vytvoreným miestom . S minimálnymi upravami ako pár lesných cestičiek, lavičiek či mostíkov je to ideálne miesto na prechádzku, ktoré využívajú aj študenti z okolitých internátov.

Je tu veľa možností pre bežcov a športovcov. Nájdete tu aj lesnú škôlku pre deti alebo Horáreň Horský park s pár živými zvieratkami, ihriskom a skvelým občerstvením.

Pečniansky les sa nachádza v mestskej časti Petržalka a Karlova Ves medzi Dunajom a Rakúskom a je od roku 2012 zaradený do Chránenej krajinnej oblasti.

Je to obľúbená časť pre bežcov, cyklistov a turistov. Pri prechádzke popri Dunaji môžete nájsť viacero malých pláži. Viac v lese sa nachádzajú známe petržalské bunkre, z ktorých bunker číslo 4 je dokonca zrekonštruovaný a dá sa do neho ísť aj pozrieť.

 • Soví les

Soví les nájdete v mestskej časti Petržalka, patrí do chránenej krajinnej oblasti od roku 2010. Má dĺžku cca 1 km a nachádza sa medzi Mostom Apollo a Prístavným mostom. Rastú tam stromy z pôvodného lužného lesa, ktoré sú veľmi ojedinelé. 

Je to obľúbené miesto aj pre fanúšikov geocatchingu.

 • Dunajské luhy – lužné lesy a dunajské ramená

Ďalším kúskom prírody v Petržalke sú lužné lesy, taktiež chránené. Zaujímavý je ostrov Starý háj, ktorý je väčšiu časť roka spojený s pevninou, dá sa k nemu dostať z Dolnozemskej cesty napríklad. K tejto oblasti patrí aj Chorvátske rameno Dunaja, malý aj veľký Draždiak. Veľký Draždiak slúži počas letných mesiacoch ako prírodné letné kúpalisko, v zimných mesiacoch je obľúbený u otužilcov. 

Ostatné obľúbené lesné lokality:

 • Bratislavský lesný park
 • Biely Kríž
 • Kačín
 • Sandberg

PÁR TIPOV NAVYŠE

Ak ste človek, ktorý už všetky nami spomenuté lokality navštívil a stále by mal chuť na objavovanie nových miest mamé pár extra tipov:

 • Waitov lom

Opustený lom, ktorý nájdete po ceste pri náučnom chodníku z Devína na Sandberg. Atraktívne sú tu hlavne okolité výhľady hlavne na Rakusko ako aj zaujímavý labyrint vytvorený z kameŇov v strede lomu.

 • Kráľova hora

Veľká lúka nad Dlhými Dielmi. Slúži hlavne na prechádzky, venčenie psov, pre horských cyklistov, na púšťanie šarkanov alebo na opekanie.

 • Kameňolom Srdce

Kameňolom Srdce je bývalý kameňolom v Devínske Novej Vsi, v ktorom sa kedysi skladoval ropný odpad. Táto lokalita je však už vyčistená a prístupná ľuďom. Prechádzku sem zvládnu aj tí najmenší.

 • Biele skaly

Ideálny výlet pre rodiny s deťmi. Dostanete sa sem pešo od Domu kultúry v Dúbravke. Nájdete tu skaly s dreveným rebríkom, lavičky, veľké ohnisko a zaujímavé indiánske totemy.

 • Villa Rustica

Pozostatky rímskych kúpeľov. Len málo koho by napadlo že tieto kamenné základy patrili k pozostatkom z Rímskej ríše. Dostanete sa sem zeleným turistickým chodníčkom priamo z Dúbravky od Domu kultúry

Stačí si len vybrať správne miesto a správnu spoločnosť a po náročných dňoch sa zhlboka nadýchnuť čerstvého vzduchu.